Co to jest HHC-O?
HHC-O to octan heksahydrokannabinolu. Chemiczna nazwa tego związku to octan 6,6,9R-trimetylo-3-pentylo-6aR,7,8,9,10,10aR-heksahydro-6H-benzo[c]chromeno-1-ylu. Związek spotykany jest także pod nazwą octan 9(R)-HHC.
Otrzymywany jest na drodze dodania grupy octowej do heksahydrokannabinolu. Tak zmodyfikowany związek wykazuje silniejsze działanie niż związek wyjściowy, czyli HHC. Oszacowano, że działanie HHC O jest około 1,5 razy silniejsze niż wyjściowego heksahydrokannabinolu. Heksahydrokannabinol jest związkiem konopnym, który obecny jest w konopiach w znikomej ilości. Można go natomiast pozyskac na drodze przekształcenia innego kannabinoidu – THC, czyli tetrahydrokannabinolu. THC poddawany jest reakcji uwodornienia, co pozwala otrzymać HHC. A gdy ten związek zostanie połączony z octanem – powstaje HHC-O.
Takie modyfikacje chemiczne sprawiają, że pochodne tetrahydrokannabinolu są bardziej odporne na działanie takich niekorzystnych czynników zewnętrznych jak światło, powietrze czy temperatura. Jednocześnie – zachowane zostaje korzystne działanie THC, ale bez występowania najbardziej niepożądanego działania ubocznego, czyli ryzyka wystąpienia halucynacji.
Zastosowanie HHC-O
Octan heksahydrokannabinolu może być stosowany w celu poprawy funkcji poznawczych, takich jak pamięć, przetwarzanie informacji, koncentracja. Takie działanie HHC-O wynika zarówno z wpływu na poziom neurotransmitterów, jak i poprawę plastyczności mózgu. Pod tym pojęciem kryje się powstawanie nowych połączeń między neuronami i sprawniejsze przewodnictwo impulsów nerwowych. Efektem zastosowania HHC-O może być przypływ energii i wzrost motywacji do działania. Preparat korzystnie moduluje samopoczucie psychiczne – pomaga się rozluźnić, redukuje stres, stany lękowe. Może ułatwiać zasypianie i zapewnić wysoką jakość snu, ale nie powoduje senności w ciągu dnia.
Poza korzystnym wpływem na samopoczucie psychiczne, kannabinoidy mogą wykazywać działanie ochronne na mózg. Ponadto tego typu związki konopne działają przeciwzapalnie, a także przeciwbólowo. Możliwą korzyścią ze stosowania kannabinoidów jest także lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego.
Mechanizm działania
Octan heksahydrokannabinolu oddziałuje na organizm za pośrednictwem układu endokannabinoidowego. Jest to rozproszony w całym ciele człowieka system receptorów, które regulują działanie wielu narządów i układów. To właśnie receptory CB1 i CB2 wchodzące w skład układu endokannabinoidowego są miejscem działania konopi, a ściślej – zawartych w nich związków kannabinoidów, takich jak HHC-O.
Układ kannabinoidowy tworzą przede wszystkim receptory CB. Główną lokalizacją tych receptorów jest układ nerwowy (receptory CB1), a także układ immunologiczny (receptory CB2). HHC-O za pośrednictwem tych receptorów moduluje działanie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, reguluje odczuwanie bólu, wpływa na samopoczucie psychiczne.
Za pobudzenie układu endokannabinowego odpowiadają zarówno związki syntetyzowane w organizmie, jak i dostarczane z zewnątrz. Te pierwsze określane są mianem endokannabinoidów, co oznacza, że miejscem ich powstania jest ciało człowieka. Najlepiej poznanym endokannabinoidem jest anandamid. Za modulowanie działania układu endokannabinoidowego odpowiadają także kannabinoidy konopne. Najważniejsze kannabinoidy konopne oddziałujące na układ endokannabinoidowy to THC, czyli tetrahydrokannabinol oraz CBD, czyli kannabidiol. THC to związek odpowiedzialny za wystąpienie halucynogennego działania konopi indyjskich, ale jednocześnie – wykazujący pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Pobudzając przede wszystkim receptory CB2, tetrahydrokannabinol wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwymiotne, pobudzające apetyt. Aby móc uzyskać korzyści podobne jak w przypadku stosowania THC, ale bez niepożądanych działań halucynogennych, zsyntetyzowano HHC. A w celu wzmocnienia jego działania, poddano go modyfikacji, dołączając grupę octową.
Odpowiednio zmodyfikowane cząsteczki HHC O oddziałują na receptory endokananbinoidowe, wpływając w ten sposób na poziom takich neuroprzekaźników jak GABA czy serotonina. Kwas gammaaminomasłowy GABA odpowiada przede wszystkim za utrzymanie doskonałego samopoczucia psychicznego. Z kolei funkcją serotoniny jest zarówno regulacja nastroju, jak i wpływ na cykl okołodobowy, a także kształtowanie percepcji i funkcji poznawczych.
Dawkowanie HHC-O
HHC-O dostępny może być w postaci suszu do waporyzacji, gum do żucia, olejku doustnego. W przypadku octanu heksahydrokannabinolu przyjmowanego doustnie, efekty zauważalne są po około godzinie. Z kolei podczas waporyzacji, działania preparatu można doświadczyć nieco szybciej, bo już po upływie 30-40 minut. Zalecane dawkowanie HHC-O przedstawia się następująco:
- u osób początkujących: 5-12 mg dziennie
- u osób średniozaawansowanych, stosujących już HHC-O od jakiegoś czasu: 12-30 mg
- u osób zaawansowanych, z wykształconą wyższą tolerancją na preparat: 30-60 mg.
Taki schemat dawkowania, czyli rozpoczęcie stosowania preparatu od niższej dawki i jej stopniowe zwiększanie, jest charakterystyczne dla wszystkich kannabinoidów, np. kannabidiolu. Każdy organizm reaguje inaczej na związki konopne, dlatego dawkowanie jest kwestią mocno indywidualną. Aby uniknąć przebodźcowania organizmu, na początku zalecane jest stosowanie minimalnych dawek. Jeśli nie wystąpi wystarczająco mocne działanie preparatu, dawkę można stopniowo zwiększać. Ostatecznie chodzi o to, aby ustalić taką dawkę osobniczą, która zapewnia optymalne działanie HHC-O.
Referencje
- Bloom AS, Dewey WL, Harris LS, Brosius KK. 9-nor-9beta-hydroxyhexahydrocannabinol, a cannabinoid with potent antinociceptive activity: comparisons with morphine. J Pharmacol Exp Ther. 1977 Feb;200(2):263-70; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/839438/
- Yan G, Yin D, Khanolkar AD, Compton DR, Martin BR, Makriyannis A. Synthesis and pharmacological properties of 11-hydroxy-3-(1′,1′-dimethylheptyl)hexahydrocannabinol: a high-affinity cannabinoid agonist. J Med Chem. 1994 Aug 5;37(16):2619-22; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8057304/
- Nikas SP, Alapafuja SO, Papanastasiou I, Paronis CA, Shukla VG, Papahatjis DP, Bowman AL, Halikhedkar A, Han X, Makriyannis A. Novel 1′,1′-chain substituted hexahydrocannabinols: 9β-hydroxy-3-(1-hexyl-cyclobut-1-yl)-hexahydrocannabinol (AM2389) a highly potent cannabinoid receptor 1 (CB1) agonist. J Med Chem. 2010 Oct 14;53(19):6996-7010; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650853/